Safra Kesesi Ameliyatı

İzmir Safra Kesesi Ameliyatı 

Hastalıkların insanların karşılarına belirli bir zamanda çıkmamaktadır. Bu yüzden kimse hastalıklarına hazırlıklı bir şekilde yakalanmaz. Ayrıca her hastalığın sebebi görünür bir şekilde karşımızda yer almayabilir. Bu yüzden hastalığın tedavi edilebilmesi için tanı ve teşhis büyük bir öneme sahiptir.

Safra kesesi ameliyatı hastanelerde gerçekleştirilen önemli ameliyatlardan biridir. Safra karaciğerde üretimi gerçekleştirilen bir sıvıdır. Buradan bağırsağa dökülerek vücutta pek çok görevi üstlenen bir salgı olarak vücutta yer alır.

Salgı vücutta bulunan yağ ve yağda eriyen vitaminlerin eritilmesiyle görevli bir organdır. Safra kesesi ameliyatı safrada ortaya çıkan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi ile kişi günlük hayatında yaşadığı pek çok problemden kurtulabilmektedir.

Safra Kesesi Ameliyatı Nedir?

Tedavi Detayları
Operasyon:Safra kesesi ameliyatı
Prosedür:
0.5-1 cm lik kesilerden, uzun aletlerle uygulanır.
Süre:1-2 saat
Hastanede Kalma Süresi:1 gün
Anestezi:Genel Anestezi
İyileşme Zamanı:10 gün
İşe Dönüş:1 hafta sonra
Yara İzleri:Küçük ve tek
Ağrı Süresi:İlk birkaç gün

Safra kesesi karaciğerin alt bölümünde bulunmaktadır. Safra, karaciğerde üretilen bir sıvıdır. Karaciğerden bağırsağa dökülen bir salgı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sıvı sayesinde vücutta bulunan yağ ve yağda eriyen vitaminlerin eritilip gerekli işlemler yerine getirilmektedir.

İlgili maddelerin uzaklaştırılmasında vücuda yardımcı olmaktadır. Karaciğerde ortalama 600-1500 ml safra üretilerek bu safra bağırsağa ulaşmaktadır. Safra kesesi yaklaşık olarak 50 ml olmakla birlikte genellikle hacminin beş altı katına hacmini yükseltebilme özelliğine sahiptir. Bu yüzden kişi hasta olduğu zaman hastalığı hemen hissetmeyebilir. Safradaki problemlerin çoğu kendini yavaş yavaş ortaya çıkarır ve ani bir şekilde ağrıların artmasına sebebiyet de verebilir. Bu yüzden kişinin rutin kontroller yaptırması hastalıkların teşhisi açısından büyük önem taşımaktadır. 

İzmir Safra Kesesi Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Safra kesesi ameliyatının açık ve kapalı şekilde gerçekleştirildiği iki çeşit yöntemi bulunmaktadır.  Açık teknik genellikle tercih edilmemekle birlikte bazı durumlarda bu yöntem uygulanmak durumunda kalır. Açık ameliyat günümüzde nadiren uygulanmaktadır.

Safra kesesinin akut alevlenmiş iltihabına bağlı olarak dokuların iltihaplanma nedeniyle ameliyatta zorluk ortaya çıkarması ve diğer yöntemde işlemin net bir görüntüsünün alınamaması ve safradaki anormallikler bu yöntemin kullanıldığı durumlar olarak ortaya çıkmaktadır.

Safra kesesi ameliyatı uygulanırken çoğunlukla kapalı (laparoskopik) teknikle tercih edilmektedir. Tüm işlemler karın duvarına yapılan küçük kesiklerden sokulan çubuk şeklindeki alet ile kişi uyutularak gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemde safra kesesinin önce kanalının ve damarlarının ayrılması sağlanıp sonra da karaciğere  yapışık bulunan yüzünün ayrılarak tamamen vücuttan atılması sağlanmaktadır.

Ameliyat genellikle 15-45 dakika arasında gerçekleştirilmektedir. Ciddi derecede iltihapla başvuran hastalarda veya uzun süredir iltihabı olan hastalarda ameliyat daha uzun bir zaman diliminde yapılabilir.

Ayrıca hastanın genel sağlık koşulları, safra kesesi ile komşu organların yapısal ilişkileri de ameliyatın süresinin belirlenmesinde önemli bir yere sahiptir.

Ameliyat çeşitlerinde hastanın özellikleri de ön planda bulundurulur. Her hastanın dayanıklılık seviyesi, bünyesi ve hastalığının evresi aynı olmayabilir. O yüzden her hastaya aynı şekilde davranmak iyi bir sonuç vermez. Dikkatli olmak bu süreçte büyük bir önem taşır.

Safra Kesesi Ameliyatı Kimler Olabilir?

Hastalar genel olarak şişkinlik, hazımsızlık, yağlı yemeklere tahammülsüzlük, yemeklerden sonra bulantı gibi şikayetlerle hastaneye başvurur ve sağ üst tarafta karın ağrısını şiddetli bir şekilde hissederler.

Bu hastalar incelendiğinde safra kesesinde taş, çamur, iltihap gibi bulgularla karşılaşıldığında hasta ameliyata alınıp bunlardan kurtulması sağlanmalıdır.

Genel olarak bu problemlere sahip olan herkese safra kesesi ameliyatı yapılmaktadır. Ancak hastanın narkozu kaldırma seviyesi, hastalığının doğal yollarla çözülemez hale gelmesi ve artık ameliyattan başka çözümüm bulunmaması da ameliyat olmasının nedenleri arasında yer almaktadır.

Safra kesesi ameliyatının riski var mı? 

Son derece kısa süren ve etkili bir ameliyat olması ile bilinen safra kesesi ameliyatı için risk oranı hastadan hastaya değişim gösterebilse de bu ameliyatlar genelde güvenli ameliyatlar olarak bilinirler.Bu alanda geçmiş veriler incelendiğinde safra kesesi ameliyatlarında risk oranının çok ama çok düşük, yok denilebilecek kadar az olduğu rahatlıkla gözlemlenebilir.

Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Safra kesesi ameliyatı, laparoskopik yöntem dediğimiz kapalı bir şekilde gerçekleştirilen ameliyatlardan biridir. Bu ameliyat genel anestezi yöntemi ile hasta uyutularak gerçekleştirilmektedir. Ameliyatta göbekten 5mm büyüklüğünde kesi açılarak yapılır.

5’lik portla karın içine girildikten sonra karın karbondioksit gazı ile şişirilerek 5’lik kamera ile safra kesesi, karaciğer ve karın içindeki diğer organlar gözden geçirilip ameliyat gerçekleştirilir.

Safra kesesi, özel ince aletlerle safra kesesi karaciğerden ayrılmak suretiyle ameliyat gerçekleştirilir.  Daha sonra kese 10 mm’lik kesikten doğrudan veya torba içinde dışarı çıkarılmaktadır.  Yara yerlerine dikiş atılarak ameliyat sonlandırılır ve gerekli işlemler yerine getirilir.

İzmir Safra Kesesi Ameliyatı 

Safra kesesi ameliyatı kaç saat sürer?

Safra kesesi ameliyatlarının süreleri hastadan hastaya değişim gösterebilmek ile birlikte genelde ortalama 45 dakika ile 1 saat arası bir vakit aldıkları bilinir. Son derece etkili ameliyatlar olan safra kesesi ameliyatlarında eğer deneyimli uzman bir ekip çalışır ise bu süre yarım saate de düşebilir. Bazı hastalar için bu ameliyat 1 saatten daha uzun da sürebilir.

Safra Kesesi Ameliyatı Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir? 

Tüm ameliyatlar belli riskleri de taşımaktadır. Bu yüzden safra kesesi ameliyatı riskleri ve komplikasyonlarını şöyle sıralayabiliriz. 

 1. Kanama, ödem/sıvı toplanması ya da anestezi sorunları bu ameliyattan sonra az da olsa görülebilir.
 2. Sağlığa zararlı alışkanlıkları olan kimselerin iyileşme süreleri bu alışkanlıklardan dolayı uzayabilir.
 3. Hastaların az da olsa enfeksiyona yakalanma riski vardır. 
 4. Ameliyat sonrasında idrar yollarında aşırı iltihaplanma olabilir.
 5. Ameliyatın risklerinin büyük bölümü bakım ve temizlikten kaynaklıdır. 
 6. Ameliyat yeri temiz tutulmazsa iltihaplanma ya da zatürre gibi akciğer rahatsızlıklarına hastada gelişebilmektedir. 
 7. Hastanın idrar yollarında aşırı iltihaplanmaya ortaya çıkabilir. 
 8. Kalp krizleri gerçekleşme ihtimali meydana gelebilir. 
 9. Safra kesesi hastadan alındıktan sonra safra sıvısı çevre organlara bulaşabilir.  
 10. Hastanın kan şekerinde yükselme ve hazımsızlık yaşanabilir.
 11. Kişiyi rahatsız edecek derecede ishal ve kusma gibi problemler meydana gelebilir.

Safra kesesi ameliyatı kaç gün iyileşir? 

İzmir safra kesesi ameliyatlarında hasta genelde ameliyat sonrası ilk 2 – 3 saat yatakta kalacak, ameliyat sonrasındaki yirmi dört saatte ise hastanede yatacaktır. Yirmi dört saatin sonunda taburcu olan hasta ortalama 4 – 5 gün boyunca ağrı kesici kullandıktan sonra 1 haftanın sonunda günlük hayatına ve hatta iş hayatına bile rahatlıkla dönüş yapabilecektir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Hastanın cinsiyetine, kilosuna ve cerrahın tecrübesine göre ameliyatın süresi farklılık gösterse de safra kesesi ameliyatları genelde kısa sürede bitirilen ameliyatlardandır. Bir saatten daha kısa bir sürede bitirilen bir ameliyattır. Ancak ameliyat bazen 1 saatin üzerinde sürebilmektedir.

Hastanın ameliyat süresi hastalığın evresine göre de farklılık gösterebilmektedir. Bu noktada önemli olan hastanın tedavisinin düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Hasta ne kadar düzgün bir ameliyat geçirirse ameliyattan sonraki süreçte kendini toplaması da kolay olur.

İzmir safra kesesi ameliyatı sonrasında hasta kısa süre içerisinde narkozun etkisinden kurtulup kendine gelmeye başlamaktadır. Ameliyatın gerçekleştiği günde orta derecede karın ağrısı, sırt ağrısı gibi şikayetler oluşsa da bu bazı hastalarda görülmeyebilir.

Hasta takviyelerle bu ağrılardan kurtulur. Hastanın ameliyat sonrası durumunun tam olarak belirlenebilmesi için bir süre hastanede kalması gerekmektedir.

Safra kesesi için uygulanan tedavi sonrasında bakım ve temizlik, işlem yapılan bölgeye dikkat edilmesi, ilaç kullanımını düzenli şekilde yapılması, doktor kontrolleri ve bolca istirahat dikkat edilmesi hususlardandır. Kişi iyileşmek için ne kadar dikkatli olursa o kadar kolay iyileşir. Doktorun önerdiği günlük hareketler yapmak bu süreçte önemlidir.

Bir insanın safra kesesi alınırsa ne olur? 

Safra kesesi alınmış olan hastalar hayatlarına normal bir şekilde devam edebilirler. Bir sindirim sistemi organı olan safra kesesi, sindirim sistemi için çok önemli bir organ değildir. Safra kesesi alındıktan sonra safra, karaciğerden bağırsağa doğru olan akışına normal bir şekilde devam eder. Bu hastalar için herhangi bir beslenme kısıtlaması da bulunmamaktadır.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Yaşam Süreci

Safra kesesinde konsantre edilmiş safra yağların sindiriminde parçalama işlemi ile ilgilenmektedir. Özellikle ilk üç hafta ağır yağlı yiyecekler konsantre edilmemiş yiyecekler kişide hazımsızlık sorunu ortaya çıkaracağından kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir.

Hasta ilk üç hafta boyunca ağır yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve beslenmesine azami ölçüde dikkat etmesi gereklidir.

İzmir Safra kesesi ameliyatından sonra safranın depolanması olmayacağından safranın sürekli onikiparmak bağırsağına akışı olacağından kişi kendini aç olmasa da doymamış gibi hissedebilir. Bu durum kişinin yaşam sürecinde kilo almasına ve sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir.

Karaciğer ürettiği safranın bir kısmını safra kesesi çıkarıldıktan sonra safra kesesine ihtiyaç duymadan doğrudan bağırsağa göndererek gerçekleştirebilir.

Safra kesesi yokluğunda safranın tamamı ana safra kanalı aracılığıyla bağırsağa yollanır. Bu yüzden safra kesesi, kişinin yaşamını hayati derecede etkileyen bir organ değildir.

Safra Kesesi Ameliyatı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?  

Safra kesesi ameliyatı olanlar için hastanın dikkat ve özen göstermesini gerektirecek önemli noktalar vardır. Bunları maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz.

 1. Bakım ve temizliğe önem gösterilmesi, işlem yapılan bölgeye dikkat edilmesi, ilaç kullanımını düzenli şekilde yapılması, doktor kontrolleri ve istirahat dikkat edilmesi hasta açısından oldukça büyük bir önem taşır.
 2. Bağırsaklardaki sindirim açısından, yağların parçalayıcı enzimler tarafından işlenerek emilebilmesi için mutlaka safranın düzgün çalışması büyük bir önem sahiptir. Bu nedenle safra kesesi hastalarının yemeklerinden yağların azaltılması hastanın sindiriminin sağlanması açısından oldukça önemlidir.
 3. Safra kesesi ameliyatını gerçekleştiren doktor hastaya ameliyattan sonra uygun bir diyet programı uygulayarak hastanın başka problemler yaşamasına engel olur.
 4. Geçirilen ameliyat sonrası vücudun daha çabuk toparlanmasını sağlamak için beslenmeye dikkat etmek gereklidir. Herhangi bir ameliyat sonrasında kişinin fiziksel ve ruhsal durumu sebebiyle iştahının normalden farklı olması kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.
 5. Ameliyattan sonra bir süre ara verilen yağlı gıdalar çok az tüketilmelidir ki kişi yediği besinleri sindirmeyi sağlasın.
 6. Ameliyattan sonra gelen ilk 3 aylık sürede kırmızı et, balık, kümes hayvanları ve yağsız süt ürünleri tüketmek oldukça önemlidir.
 7. Kusma ve ishal gibi rahatsızlıkları kontrol altına almak için önemlidir. Günde en az 10 bardak su içmeye ve ishali arttırabilecek kahve, yağlı besinler, acılı, baharatlı gıdalar ve tatlı oranı yüksek besinlerden uzak durmak önemlidir. 
 8. Hazımsızlık varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.
 9. Safra kesesi ameliyatı olan hastaların çoğu tükettiği yiyeceklere karşı farklı tepkiler gösterebilmektedir. Bazı hastalar ameliyat öncesi beslendiği programa devam ettiğinde bir sıkıntı ile karşılaşmamakta bazıları ise daha farklı durumlar ile uğraşmaktadır. Bu yüzden kişinin iyice gözlemlenmesi gerekmektedir.

İzmir Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar? 

Ameliyatlarda belirleyici özelliklerden biri de kişinin durumu olmaktadır. Her insan farklı özelliklere sahiptir. İzmir Safra kesesi ameliyatı fiyatları hastanın durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi her tedavi her hastada aynı şekilde karşılık göstermeyebilir.

Bundan kaynaklı olarak da İzmir safra kesesi tedavi fiyatları kişiden kişiye farklılıkları içerisinde barındırır. Ancak safra kesesi ameliyatı öncesinde hasta muayene edildikten sonra hastanın daha doğru bir fiyat bilgisi alması mümkün olmaktadır.

Bu süreç hakkında daha detaylı bilgi almak ve süreci öğrenmek isterseniz hastanenize ve doktorunuza başvurabilirsiniz. 

“Bu sayfada yer alan ifadeler kişileri topluca bağlamamakta ve tedavi maksadıyla kullanılmaya uygun olmamaktadır. Sağlık sorununuzun tedavisi için kendinize en uygun tedavinin bulunabilmesi adına sağlık kuruluşlarından ve uzman hekimlerden bilgi alabilirsiniz.’’

Kaynakça: Özel, A., & Ertürk, Ş. M. (2015). Safra kesesi hastalıkları. Türk Radyoloji Seminerleri Trd Sem, 3, 483-94.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir