İzmir Whipple Ameliyatı

İzmir Whipple Ameliyatı

Günlük hayatın içerisinde bazen normal olmayan durumlarla karşılaşabiliriz. Bu durumlar normal rutinimizi değiştirir bir hale de gelebilir. Hastalıklar da bunların başında yer almaktadır.

İnsanlar sağlıklıyken günlük yaşantılarının değerinin farkına varmasa da hastalandıkları zaman en sıradan işleri bile yerine getiremediklerinde durumun farkına varabilirler. Bu yüzden insanlar eski hayatlarına dönmek için hastalıkları için tedavi yöntemi araştırmaya başlamışlardır.

Bu rahatsızlıklardan biri de pankreasta ortaya çıkan problemlerdir. Bu problem daha sonraki evrelerde pek çok organı etkilemektedir. Ayrıca bu bölgede bulunan organların birbirine yakınlığı nedeniyle birçok problemde ortaya çıkabilir. Bu yüzden hastalıkların erken teşhis edilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Whipple Ameliyatı Nedir?

Tedavi Detayları
Operasyon:Whipple Ameliyatı
Prosedür:
laparoskopik veya açık 15-20 cm lik kesiden
Süre:3 – 8 saat
Hastanede Kalma Süresi:7 gün
Anestezi:genel anestezi
İyileşme Zamanı:15 gün
İşe Dönüş:3 hafta sonra
Yara İzleri:
küçük , açık olursa 1520 cmlik estetik
Ağrı Süresi:ilk 2-3 gün

Whipple, pankreas başına ve bu bölgeye yakın safra yolları ve 12 parmak bağırsağı tümörlerinde veya bu bölgedeki başka sorunlarda hastalara uygulanan bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cerrahide önemli ameliyatlardan biri olan Whipple ameliyat yönteminde uygulamanın bu alanda uzman bir cerrah tarafından yapılması büyük bir önem taşımaktadır.

Pankreas başı, 12 parmak bağırsağı ve safra yollarının pankreas başına yakın bölümlerinde meydana gelen tümörler organların birbirine yakınlığı sebebiyle çıkarılmakta zor bir hal alabilir. Bu yüzden bu organlarda meydana gelen tümörlerde o bölgeyi Whipple ameliyatı ile tümüyle temizlemek kolay ve iyileşme açısından daha etkin bir yöntem olmaktadır.

Pankreas başı, 12 parmak bağırsağı ve safra yollarının bu bölgeye yakın bölümlerinin tümüyle alınarak gerçekleştirilen bu ameliyata Whipple ameliyatı denir. İnsanlar için rahatsızlıklar bazı durumlarda dayanılmaz ölçüye gelebildiğinden tedavinin hızlı ve etkili olması oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Whipple Ameliyatı Kimler Olabilir?

Whipple yöntemi, pankreas, onikiparmak bağırsağı, safra kanalı bölgesindeki kanserlerden veya iyi huylu bazı hastalıklardan dolayı uygulanan bir yöntemdir. Pankreas, yiyecekleri, yağları, protein, sindirmeye yardımcı olan enzimleri salgılayan ve midenin arkasında, üst karın bölgesinde bulunan önemli bir organdır.

Pankreas kanseri, pankreas tümörleri, pankreas kistleri, safra kanalı kanseri, nöroendokrin tümörler, ince bağırsak kanseri, pankreas ya da ince bağırsakta travma, pankreas, safra kanallarını içeren tümörler de tercih edilen bir yöntemdir.

İzmir Whipple yöntemi ile tümörü çıkarılarak büyümesi ve diğer organlara yayılmasını önlenir. Hastalığın ilerleme evresine bakılarak ameliyat yapılıp yapılmayacağına doktorlar karar vermektedir. Ayrıca hastaların ameliyata vereceği tepkiler de kişiden kişiye değişiklik gösterir.

İzmir Whipple Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Whipple ameliyatı genel cerrahlar için önemli bir ameliyattır. Whipple ameliyatında midenin bir kısmı, 12 parmak bağırsağı ve ince bağırsağın bir bölümü, pankreasın başı ve bazı durumlarda pankreasın gövdesi, safra yolunun bir kısmı, safra kesesi ve pankreasın etrafındaki lenf bezleri ve bu bölgelerde bulunan tümörler temizlenerek gerçekleştirilen bir ameliyattır.

İzmir Whipple ameliyatı açık, laparoskopik ve robotik yöntemler ile gerçekleştirilir.  Midenin yapısı incelendiğinde midenin kendini koruyan bir sisteme sahip olduğu görülmektedir. Bu sindirim sistemi için büyük bir önem taşımaktadır.

Whipple ameliyatı pankreas kanseri için gerçekleştiriliyorsa bazen tümörün damarları etkilemesi veya sarması nedeniyle bazı damarlarda daha dikkatli işlemler yapılması gerekmektedir. 

Pankreas, safra kanalı ve 12 parmak bağırsağının oluşturduğu kavşakta sadece bu 3 organın değil mide, ince bağırsak, safra kesesi ve lenf bezlerinin de bazı nedenlerden dolayı vücuttan çıkarılması nedeniyle ameliyat süresi 4 ila 8 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Bu süreyi tümörün hangi evrede olduğuna göre de atıp azalabilmektedir.

Whipple Ameliyatı Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Ameliyatların her aşaması doktorlar tarafından öngörülmeyebilmektedir. Bu yüzden her hasta ameliyat esnasında farklı durumlarla karşılaşabilir. Bu yüzden ameliyat öncesi kontrollerinin düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

 1. Whipple ameliyatı sırasında kanama ve bundan kaynaklı meydana gelen kan kaybı ortaya çıkabilmektedir.
 2. Ameliyatın yapıldığı yere yakın bölgedeki organların yaralanması bazı durumlarda ortaya çıkabilir.
 3. İzmir Whipple ameliyatının yapıldığı bölgedeki sinirlerin yaralanması meydana gelebilir.
 4. Vücuttaki yaralarda iyileşme bozuklukları olabilmektedir.
 5. Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen enfeksiyonlar görülebilir.
 6. Vücuttaki organlarda fistül oluşumu gerçekleşebilir.
 7. Karaciğer, böbrek ve kalp gibi organlarda organ yetmezliği problemleri olabilmektedir.
 8. Kesi fıtığı, safra kanalı, mide ve bağırsak arasında sızıntılar meydana gelebilir.
 9. Bağırsakta meydana gelen tıkanıklıklar oluşabilir.
 10. Diyabet, hazımsızlık ve aşırı ölçüde kilo kaybı gibi problemler ortaya çıkabilir.
 11. Kişi bazı durumlarda mide felci geçirebilir.
 12. Kişiyi rahatsız edici derecede ishal ve kusma gibi problemler ortaya çıkabilir.
 13. Whipple ameliyatında görülen risklerin en önemlilerinden biri uzun süreli anestezi ve entübe kalma sonrasında meydana gelen akciğer yetmezliğidir. 
 14. Whipple ameliyatından sonra hastada kalp yetmezliği veya nabız atışlarından ve kalbin ritim bozukluklarından biri görülebilir. 
 15. Whipple ameliyatından sonra hastada böbrek yetmezliği ortaya çıkabilmektedir.

İzmir Whipple Ameliyatı

Whipple Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Genellikle hastalar 5 ila 7 gün arasında hastanede kalmakta ancak bu süre hastaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Hızlı iyileşebilmek adına ameliyat sonrasında gerekli olan bakımların düzenli yapılması oldukça önemlidir.

Hastanın en az 8-12 haftalık bir süre boyunca ağır faaliyetlerden kaçınması gerekir. Kontrollerde bir aksilik yaşanmaması durumunda ise hasta normal hayatına dönmeye başlayabilir. Whipple ameliyatı sonrası yara enfeksiyonları, emboli (pıhtı atma) ya da akciğer problemleri ile karşılaşılabilir.

İzmir Whipple ameliyatında görülebilecek komplikasyon mide boşalmasında geçilme ve safra ve pankreas salgılarının akımı için yapılan yeni yollarda akıntıların meydana gelmesidir. 

Bu sızıntıların çoğu bazı hastalar için yaşamı tehdit edici olabilmektedir. Ameliyat sonrasında bazı hastalar yoğun bakıma alınmak durumunda kalabilir. Ayrıca ameliyat sonrası kemoterapi ihtiyacı da ortaya çıkabilir.

İlk 2 yıl 3 ayda bir olan takipler, sonrasında ise 6 ayda bir olmak üzere sürekli kontroller yapılacaktır. Whipple ameliyatı sonrası kişinin yaşam süresi boyunca sahip olduğu alışkanlıklarda beslenme dışında 

 stresten uzaklaşmak, sigara kullanmamak büyük bir öneme sahiptir. Ameliyat sonrası kemoterapi ve diğer işlemler hakkında doktordan ayrıntılı bilgi alınması önemlidir.

Whipple Ameliyatı Ameliyat Sonrası Yaşam Süreci

İzmir Whipple ameliyatı diğer pek çok ameliyata göre daha ciddi bir operasyondur. Bu yüzden ameliyatın hangi evrede gerçekleştirildiği ve hastaya teşhisin hangi evrede konulduğu büyük bir önem taşır. Ayrıca ameliyat sonrasında hastanın yaşayacağı süre hastalığın evresine ve ameliyatın başarısına göre farklılık gösterebilir.

Hastalığın en çok yayıldığı durumlarda 3 ile 6 ay arasında olan yaşam süresi eğer erken teşhis ve tedavi yapıldığı takdirde 5 ile 10 yıl arasında bir değişkenlik gösterebilmektedir. Bu konuda net bir bilgi vermek mümkün değildir. 

Whipple ameliyatı sonrası ameliyatı gerçekleştiren uzman doktor tarafından süreç incelendikten sonra gereken bilgilendirme yapılabilmektedir.

Ameliyat olmadan, hastalığın tanımlanmasından sonra hasta kişilerin ortalama yaşam beklentisi yaklaşık bir yıl olmaktadır. Ameliyattan sonra dikkatli izleme ve takip ile yaşam beklentisi arttırılabilmektedir.

Whipple Ameliyatı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

 1. Whipple ameliyatından sonra hastanın belli bir süre hastanede kalması gerekmektedir. Ciddi bir rahatsızlık olduğundan ilerleyen zamanlarda komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu komplikasyonlara kısa sürede müdahale edilmesi büyük önem taşımaktadır.
 2. Pankreas kanseri hızla yayıldığından dolayı ameliyatın haricinde kemoterapi uygulaması da alması gerekmektedir. Genellikle 6 ay devam edilmesi iyileşme için büyük bir önem taşır.
 3. Ameliyat sırasında birkaç organın bir parçasının çıkarılması kişide başka rahatsızlıklarda ortaya çıkarabileceğinden takip oldukça önemlidir. Beraberinde farklı tedavilerin uygulanmasını da getirebilir.
 4. Ameliyattan sonra kişinin besin değerlerine azami ölçüde dikkat etmesi kendini toplaması açısından oldukça önemlidir. Ameliyat sonrasında iştahsız olmanız son derece normal karşılanabilir. Bu yüzden beslenmeye dikkat etmek büyük önem taşır.
 5. Kişi ameliyattan sonraki süreçte kendine ne kadar dikkat ederse o kadar kısa sürede günlük hayatına yavaş yavaş dönmeye başlayabilir.
 6. Whipple ameliyatını takip eden günlerde, ateş, titreme, kalıcı ishal veya kusma, önemli ağrı, yara bölgesinde belirgin kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlarsa direk doktora gidilmelidir.
 7. Yara olan yerler çoğunlukla güneş ışınlarından etkilenir. Ameliyattan sonra belli bir süre yara olan yerlerimizin direkt olarak güneş ışınlarından uzun süre korumak gerekmektedir.
 8. Kişinin ameliyat sonrasında stresten uzak durması gerekmektedir.
 9. Kişi sağlığını tehlikeye atacak sigara, alkol gibi tüm zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

İzmir Whipple Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

İzmir Whipple ameliyatı pek çok organa aynı anda uygulanan bir ameliyattır. Bu durum herkeste farklı etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Ameliyatların uygulanışında kişinin yaşı, yapısı, ek hastalıları, beslenme durumu, kanserin yerleşimi ve damarları tutma derecesi ve diğer pek çok özellik büyük bir öneme sahiptir.

Ameliyata hastalığın hangi aşamasında karar verildiği de süreci büyük ölçüde değiştirebilir. Bu yüzden ameliyatın yapılışı farklılık göstermektedir.

İzmir Whipple ameliyatı fiyatı hakkında bilgi almak isterseniz doktorunuza veya hastanenize başvurabilirsiniz. Sağlık en önemli özelliklerdendir. Sağlığın korunması büyük bir önem taşımaktadır. 

“Bu sayfada yer alan ifadeler kişileri tamamen bağlayıcı ve tedavi maksadıyla kullanılmaya uygun olmamaktadır. Sağlık sorununuzun tedavisi için kendinize en uygun tedavinin bulunabilmesi adına sağlık kuruluşlarından ve uzman hekimlerden bilgi alabilirsiniz.’’

Kaynakça: Clancy, T. E., & Ashley, S. W. (2005). Pancreaticoduodenectomy (Whipple operation). Surgical Oncology Clinics, 14(3), 533-552.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir