Pankreas Kanseri Tamamen İyileşir mi ?

Pankreas Kanseri Tamamen İyileşir Mi?

Günümüzde modern tıp teknolojilerinin ulaştığı nokta itibari ile son derece tehlikeli ve zorlu bir kanser türü olan pankreas kanseri tamamı ile tedavi edilebilmektedir. Özellikle erken tanı durumlarında hastaların tamamı ile iyileşme oranları kayda değer oranda artar. Ancak pankreas kanserinin son derece tehlikeli bir kanser türü olmak ile birlikte oldukça sinsi bir kanser türü olduğunu da unutmamak gerekir. Günümüzde bu alanda çok yoğun çalışmalar yürütülüyor olsa da pankreas kanseri genelde hafif semptomlar ile ilerleyen bir kanser türü olduğundan erken evrelerde teşhis edilmesi oldukça zorlu olabilir.

Pankreas kanserleri pankreas organı üzerinde bulunan, genelde kötü huylu olma eğiliminde olan pankreas tümörleri nedeni ile gelişen bir hastalıktır. Bu tümörler genelde hasta için herhangi bir sağlık sorunu yaratmazlar. Bazı pankreas kanseri hastalarında, kanserin erken evrelerinde hiçbir semptom yaşanmaması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bu da pankreas kanserini oldukça sinsi ilerleyen ve erken evrede teşhisi son derece zor olan bir kanser türü yapar.

Bazı hastalar pankreas kanseri oldukları durumda, erken evrelerde hafif semptomlar gösterebilirler. Bu durum ve burada hastanın gösterecek olduğu semptomlar hastadan hastaya değişim gösterebilmektedir. Ancak pankreas kanseri hastalarında yaygınca görülen semptomlar genelde görülen bazı ortak semptomlar da bulunur.

Pankreas kanseri semptomları kendilerini iştah kaybı ve buna bağlı olarak kilo kaybı, ya da bazı durumlarda iştah açılması ve buna bağlı olarak hastanın kilo alması şeklinde gösterebilirler. Buna ek olarak bazı hastalarda, özellikle sırt bölgelerinde bir takım ağrı atakları yaşanabilir. Gece terlemeleri ve ateş de pankreas kanseri hastalarında nispeten yaygın olarak görülebilen semptomlar arasında yer alırlar. Hastalığın, yani pankreas kanserinin ileri evrelerinde hastalar tıp literatüründe diabetes mellitus, yani diyabet hastalığı, ya da halk arasında daha yaygın kullanılan ismi ile şeker hastalığına da yakalanabilirler. Bu semptomların aynı anda gözlemlendiği durumlar genelde hastanın pankreas kanseri olduğuna işaret eder.

Pankreas Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

PANKREAS KANSERİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Pankreas kanseri hastaları eğer erken tanı koyulur, ve tanı sonrası hemen tedavilerine başlanır ise tedaviye yüksek oranda olumlu yanıt verirler. Hastalığın tamamı ile iyileşmesi ise erken tanı koyulan hastalarda yüzde elli oranının biraz altındadır. Bu hastalığın, yani pankreas kanserinin tedavisi için uygulanacak olan yöntemler hastadan hastaya değişim gösterebilir.

Hastaya uygulanacak olan tedavi türünü belirleyecek olan bir takım önemli faktörler bulunur. Bu faktörler hastanın sağlık geçmişi, hali hazırda mevcut sağlık durumu, hastanın sahip olduğu kanserin doğası ve özellikleri ve hastanın tedavi ile uyumu olacaklardır. Hasta tedavi öncesi uzman bir hekim tarafından gerekli kontrol ve muayenelerden geçirilir ve durum belirlendikten sonra bu hastaya uygulanacak olan pankreas kanseri tedavisi belirlenir.

Pankreas kanseri tedavilerinde en sık başvurulan yöntem ise cerrahi yöntem, yani ameliyat yöntemidir. Bu yöntemde hastanın kanserli dokusu cerrahi işlemler ile vücudundan çıkartılır. Hasta, ameliyatın ciddiyetine göre bir süre hastanede gözetim altında tutulur. Bu süre hastadan hastaya değişim gösterebilmek ile birlikte genelde bir hafta ile 10 gün arası bir süredir.

Bu süre, daha ciddi bir ameliyat geçirmiş olan hastalarda daha uzun olabilir. Ameliyat sonrası hastaların alkol, şeker ya da yağ ve protein açısından zengin besinlerden uzak durmaları ve buna göre bir diyet oluşturmaları çok büyük bir önem taşır. Bu hastalığın tedavisi için diğer kanser türlerinde de olduğu gibi hastaya genelde kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri de uygulanır. Bu tedaviler hastalığın geri dönmemesi için önemlidir.

 

Kaynakça: KAÇAROĞLU, D., & EKMEN, B. (2023). PANKREAS KANSERİNİN TEDAVİSİNDE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR. SAĞLIK & BİLİM 2022: Güncel Tıp-IV, 129.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Pankreas_kanseri

https://en.wikipedia.org/wiki/Pancreatic_cancer

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir